close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

XXVII Puchar Karate W.S.I.Poland - Czarnków 29-30.05.2021


W dniach 29-30 maja 2021 roku w hali sportowej SP-1 w Czarnkowie odbył się XXVII Puchar Karate W.S.I.Poland. Organizatorem turnieju był Klub Karate Shotokan w Czarnkowie przy współudziale finansowym Gminy Miasta Czarnków i Starostwa Powiatowego. W imprezie wzięły udział zawodniczki i zawodnicy z 8 klubów WSI Poland (Debrzno, Więcbork, Szwecja, Wałcz, Człopa, Wieleń, Trzcianka, Czarnków) z terenu województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Turniej rozegrano we wszystkich kategoriach wiekowych i na wszystkich poziomach zaawansowania. Z 40 zaplanowanych konkurencji udało się przeprowadzić 38 w których najliczniej obsadzona była kategoria brązowych pasów (3-1 Kyu).

.

Eliminacje odbyły się na 3 tatami. Zawodników podzielono na grupy tak aby zminimalizować możliwości wzajemnego kontaktu. Jedna z grup rywalizowała w hali zaś druga w auli szkoły. Eliminacje w grupach stopni 9-7 kyu oraz 6-4 kyu przebiegły bardzo sprawnie. Duża w tym zasługa Komisji Sędziowskiej, która pracowała pod kierunkiem Sensei Karoliny Pytel-Ruta, Sędziego Głównego turnieju. Niestety kiedy nadeszła pora na brązowe pasy 3-1 Kyu eliminacje znacznie się wydłużyły. Stało się tak za sprawą bardzo wyrównanych pojedynków z których wiele kończyło się remisem. Dogrywki czy nawet wskazania sędziowskie (Hantei) zabierały kolejne kwadranse. Trzeba przyznać, że sędziowie wykonali kawał dobrej roboty. A na szczególne słowa uznania zasługują Sędziowie Pomocniczy (klasa C), którzy walnie przyczynili się do sprawnego ukończenia eliminacji.

.

Niedzielne finały odbyły się zgodnie z tradycja World Shotokan Institute – Poland. O godz. 14.00 zawodniczki i zawodnicy klubów uczestniczących w zawodach ustawili się klubami i przy dźwiękach hejnału oraz oklaskach do hali zawodów weszli sędziowie. Spiker przedstawił wszystkich sędziów oraz powitał kluby biorące udział w zawodach. Następnie Przewodnicząca Komisji Sędziowskiej poprowadziła ceremoniał sędziowski.

.

Finały turnieju zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Czarnków Pan Bolesław Chwarścianek oraz jako przedstawicielka Starosty Czarnkowsko – Trzcianeckiego Pani Anna Bielejewska-Bugajewska. Ponadto w charakterze gospodarza imprezy wystąpił Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pan Krzysztof Maćkowiak oraz Wiceprezes Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie Pan Norbert Jur.

.

Finały przeprowadzono na dwóch tatami. Białe pasy, które ze względu na pandemię ominęła możliwość startu w Mikołajkowym Turnieju Kata, które są zawodami pierwszego kroku, bardzo przeżywały swój pierwszy start w „dorosłym turnieju”. Wśród białych pasów wyróżniła się Kaja Krzemieniec z Debrzna, oraz Roksana Kilian z Trzcianki które zdobyły złoty medal zarówno w kata jak i w kumite. Trema i emocje były także udziałem żółtych i pomarańczowych pasów. Ci którym udało się je opanować wchodzili na najwyższy stopień podium. Niestety na poziomie sportowym odcisnęły swoje piętno przerwy treningowe spowodowane obostrzeniami wynikającymi z zagrożenie wirusem Sars-Cov-2.

.

Znacznie lepiej wypadły zielone i niebieskie pasy wśród których podczas pojedynków finałowych można było obejrzeć wiele pojedynków i demonstracji kata stojących na dobrym poziomie. W tej grupie stopni wyróżnili się Rafał Mazurkiewicz z Czarnkowa i Aleksandra Niewulska z Wałcza – zdobywcy 2 złotych medali w kata i w kumite.

.

Inaczej rzecz się miała w grupie brązowych pasów w której byliśmy świadkami niecodziennych pojedynków. W kata zawodniczki i zawodnicy demonstrowali bardzo zróżnicowany repertuar od Bassai-dai, Kanku-dai, Jion aż do Kanku-sho, Goju-shiho-sho i Sochin. Co najważniejsze poziom prezentowanych kata był bardzo dobry. Tak naprawdę była to dopiero zapowiedź tego co nastąpiło w konkurencji kumite. Pojedynki w jiyu-ippon-kumite stały na najwyższym w historii W.S.I.Poland. Wielka szkoda, że w walce półfinałowej spotkały się Julia Świstun z Wałcza z Darią Sylwestrzak z Debrzno. Pojedynek zakończony remisem i rozstrzygnięty dopiero w dogrywce mógłby być ozdobą finału w każdym turnieju. Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ stwierdził, że to najlepszy pojedynek z kumite kobiet jaki dany mu było oglądać od co najmniej 10 lat… Obie dziewczyny odebrały zasłużone oklaski. Także drugi półfinał w którym Kinga Siedlecka z Wałcza walczyła z Wiktorią Młynarczyk z Trzcianki stał na bardzo dobrym poziomie a o zwycięstwie decydowała dogrywka.

.

Wśród chłopców bezkonkurencyjny był Mikołaj Piątek, który w finale brawurowo wykonał kata Jion pewnie zwyciężając z przewagą 0,8 pkt. nad drugim zawodnikiem. W półfinale spore emocje wywołała walka pomiędzy Grzegorzem Lenczewskim z Wałcza a Remigiuszem Skrzyńskim z Debrzna również zakończona dogrywką. Wiele z punktów z tej walce zdobytych zostało atakiem co w Jiyu-ippon-kumite jest niezwykle trudne. W drugiej walce półfinałowej pewnie zwyciężył Mikołaj Piątek z Wałcza pokonując Wiktora Młynarczyka z Trzcianki.

.

Ostatecznie wśród brązowych pasów bohaterami zostali Julia Świstun i Mikołaj Piątek. Oboje zdobyli po 2 złote medale zarówno w kata jak i w kumite indywidualnym. Warto przy tym zauważyć, że ich sukces nie jest przypadkowy. Oboje ciężko pracują przygotowując się do egzaminu na stopień mistrzowski.

.

W grupie czarnych pasów odbyły się tylko konkurencje dla mężczyzn. Tutaj wart odnotowania był stosunkowo wysoki poziom kata. Wszyscy finaliści zaprezentowali bardzo dobry poziom umiejętności. Zarówno Michał Śmist z Wałcza jak i Krzysztof Lasota z Wałcza zaprezentowali dużo lepsze wykonanie kata Enpi niż w poprzednich zawodach. Widać, że pracują nad tym kata przygotowując się do egzaminów na 2 Dan. Konrad Sylwestrzak wykonał w finale kata Goju-shiho-sho. Kata zrobione było mocno i dobrze technicznie. Niestety dało się zauważyć jeszcze pewne niedociągnięcia w formie a co najważniejsze problem z powrotem na miejsce (embusen). Maciej Świstun w finale wykonał niezwykle mocno kata Sochin, które znalazło największe uznanie w oczach sędziów i zostało wysoko ocenione. Maciej w turnieju zdobył pierwsze miejsce w kata i w kumite.

.

W nieoficjalnej drużynowej klasyfikacji turnieju pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Klubu Karate Shotokan w Czarnkowie, której zawodniczki i zawodnicy zdobyli 42 medale (12 złotych, 10 srebrnych i 20 brązowych) co dało łącznie 76 pkt. Miejsce drugie zdobyła reprezentacja Klubu Karate Tradycyjnego z Wałcza – 35 medali (13 złotych, 7 srebrnych i 15 brązowych) co dało 68 pkt. Na miejscu trzecim finiszowała reprezentacja Trzcianeckiego Klubu Karate, która zdobyła 35 medali (7 złotych, 9 srebrnych, 19 brązowych) co dało 58 punktów. Miejsce czwarte zdobył Klub Karate Shotokan „Tekki” z Więcborka, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli 13 medali (2 złote, 3 srebrne, 8 brązowych) co dało klubowi 20 punktów. Serdecznie gratulujemy !

.

Organizacja zawodów była współfinansowana przez Gminę Miasta Czarnków oraz Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki. Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują wolontariuszom, którzy pomagali przy organizacji imprezy. Oss !

.