close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

7-2024/2025 Kurs instruktorski


W tym roku Butoku Academy of Poland zorganizowało siódmy kurs instruktorski 7-2024/2025  Z zaproszenia do udziału w kursie skorzystały 4 osoby: Daria Sylwestrzak /1 Dan/ - Debrzno, Amelia Nowak  /1 Dan/ - Czarnków, Jakub Bukowski /1 Dan/ - Czarnków i Maciej Pieprz /1 Dan/ - Czarnków. Kurs składa się z kilku zajęć teoretycznych i warsztatów praktycznych. Ponad to na zakończenie kursanci zobowiązani są napisać pracę zaliczeniową na zadany temat związany z zagadnieniami poruszanymi podczas kursu. Terminarz kursu na rok 2024 przedstawia się następująco:

1. Zajęcia teoretyczne i warsztaty - biuro WSI Poland, 26.07.2024 r.
2. Zajęcia teoretyczne i warsztaty - biuro WSI Poland, 09.08.2024 r.
3. Zajęcia teoretyczne i warsztaty - biuro WSI Poland, 16.08.2024 r.
4. Zajęcia teoretyczne i warsztaty - biuro WSI Poland, 23.08.2024 r.
5. Praktyka w klubach pod nadzorem instruktora/trenera - wrzesień 2024 r.
6. Zajęcia praktyczne - Kurs sędziowski - Dojo KKT Wałcz, 21.09.2024 r.
7. Zajęcia praktyczne - Szkolenie Krajowe - Trzcianka, 12.10.2024 r.
8. Zajęcia praktyczne - Szkolenie Programowe - Dojo KKT Wałcz, 09.11.2024 r.

.

W piątek 26 lipca 2024 roku w biurze W.S.I.Poland odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne kursu instruktorskiego Butoku Academy of Poland VII Edycji. Podczas zajęć poruszono problematykę celu w jakim kandydaci przystąpili do kursu, zróżnicowania zagadnień warunkowanych obranym celem, które należy przyswoić, konsekwencjami jakie powoduje przyjęcie określonej perspektywy szkoleniowej (karate-do vis karate traktowane wyłącznie jako sport). Następnie Sensei Zbigniew Ruta /7 Dan/ omówił podstawowe metody nauczania, zasady dydaktyczne, które należy respektować podczas nauczania oraz fazy nabywania odruchu czuciowo-ruchowego w karate. Po zakończeniu części wykładowej w dojo Klubu Karate Tradycyjnego odbyły się warsztaty podczas których skoncentrowano się na metodyce nauczania podstawowych technik karate na poziomie 9 Kyu. Kandydaci próbowali stosować świeżo nabytą wiedzę do praktyki instruktorskiej. Wielekrotnie okazywało się, że podczas nauczania trzeba zwracać uwagę na bardzo wiele elementów jednocześnie co nie zawsze było łatwe dla naszych kandydatów... 

.

.

Jakub Bukowski /1 Dan/, Maciej Pieprz /1 Dan/, Daria Sylwestrzak /1 Dan/, Amelia Nowak /1 Dan/

W piątek 10 sierpnia 2024 roku w biurze W.S.I.Poland odbyły się kolejne zajęcia kursu instruktorskiego Butoku Academy of Poland VII Edycji. Podczas zajęć omówione zostały kwestie doboru i selekcji do zajęć sportowych z uwzględnieniem karate. Wskazano na elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę w selekcji aby znaleść kandydata na mistrza. Jednocześnie wskazano na ograniczenia karate traktowanego jako sport, które podczas doboru i selekcji odrzuci jednostki o mniejszym potencjale rozwojowym oraz osoby z niepełnosprawnościami. W karate-do każda z takich osób może rozwijać swój potencjał i uzyskać wartościowe rezultaty szkoleniowe. 

.

Omówiono także zagadnienie testów sprawnościowych, które mogą służyć wyłonieniu najzdolniejszych ruchowo kandydatów ale również mogą być znakomitym wskaźnikiem jakości prowadzonego szkolenia. Przekazano kandydatom materiały szkoleniowe w tym wymagania egzaminacyjne na stopnie 9-1 Kyu będące w istocie programem szkoleniowym W.S.I.Poland oraz filmy z programem egzaminacyjnym na 1-3 Dan.

.

Podczas zajęć praktycznych w dojo przećwiczono i omówiono metodykę nauczania przemieszczania się w pozycji ZKD, nauczania podstawowych bloków karate oraz metodykę nauczania kata T-1 i Kihon-ippon-kumite. Oczywiście nie zabrakło ćwiczeń oraz cennych wskazówek praktycznych którymi z kursantami dzielił się Sensei Zbigniew Ruta /7 Dan/, szkoleniowiec z 43 letnim doświadczeniem szkoleniowym.

.

W piątek 16.08.2024 r. podczas kolejnych zajęć kursu instruktorskiego omówiono podstawowe zasady szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Następnie scharakteryzowano predyspozycje motoryczne takie jak: skoczność, wytrzymałość, gibkość, siłę, szybkość i koordynację ruchową. Ostatnim zagadnieniem teoretycznym było tworzenie nawyku czuciowo-ruchowego w karate oraz problemów z tym związanych.

.

Podczas warsztatów technicznych zwrócono uwagę na zagadnienie czucia powierzchownego i czucia głębokiego związanego z tworzeniem nawyku ruchowego, omówiono metodykę nauczania KKD oraz bloku shuto-uke a także metodykę wprowadzania w kihon kombinacji 2-elementowych.

.