close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

Sensei H.Nishiyama


Hidetaka Nishiyama, 10 Dan, uczeń Mistrza Gichina Funakoshi, przewodniczący i założyciel International Traditional Karate Federation z siedzibą w Los Angeles. Wybitny analityk karate i zwolennik metody naukowej analizy technik karate. Mistrz karate shotokan o międzynarodowej renomie.

.

Hidetaka Nishiyama urodził się 10 października 1928 roku  w Tokio. Pierwszą sztuką walki jaką zaczął uprawiać było kendo u Mistrza Morio Mochida (1933) oraz judo (1938). Dopiero w 1943 rozpoczął treningi karate w dojo Mistrza Gichina Funakoshi ćwicząc zarówno w starego mistrza jak i u waka-sensei (młodego mistrza) Yoshitaki Funakoshi. Karate w tamtym okresie nie było tak popularną sztuką walki jak powszechnie znane kendo czy judo. Jak sam wspominał trening kendo rozpoczął zgodnie z tradycją japońską w wieku 5 lat 5 miesięcy i 5 dni. W judo w 1942 roku zdobył swój pierwszy stopień mistrzowski zaś w kendo rok później. W karate 1 Dan zdobył w 1946 roku zaś 2 Dan dwa lata później.

W 1945 Nishiyama wstąpił na Uniwersytet Takushoku, który był znany z silnego klubu karate. Cztery lata później został kapitanem uniwersyteckiej drużyny karate. W 1949 Nishiyama pomógł utworzyć Japan Karate Association - JKA (jego ojciec, prawnik z zawodu, był m.in. autorem statutu JKA). Był także współzałożycielem Ogólnojapońskiego Akademickiego Związku Karate na którego czele stanął w 1950 roku. Tego samego roku uzyskał od Mistrza Gichina Funakoshi stopień 3 Dan. W 1951 ukończył studia ekonomiczne i został dyrektorem Departamentu Zagranicznego JKA, który zajmował się szkoleniem i wysyłaniem japońskich instruktorów karate w świat. W tym czasie dokonano standaryzacji kata przez najwyższej rangi instruktorów, trzyosobową Komisję Techniczną, w składzie której pracował także Nishiyama.
 

Fotografie historyczne z lat 60-tych

 

 Masatoshi Nakayama, Isao Obata i Hidetaka Nishiyama

 Isao Obata i Hidetaka Nishiyama podczas pokazu

 Yoko-geri w wykonaniu
Hidetaki Nishiyamy

 Hidetaka Nishiyama blokuje Yoko-geri Teruyuki Okazaki

Do  Stanów Zjednoczonych Hidetaka Nishiyama przyjechał po raz pierwszy w 1953 w ramach pierwsze zagranicznej misji pokazowej demonstrującej karate poza granicami Japonii. Grupa 10 przedstawicieli japońskich sztuk walki, reprezentujących karate, judo i aikido została zaproszona przez Dowództwo Sił Powietrznych USA  do przeprowadzenia serii pokazów sztuk walki w 50 bazach amerykańskiego lotnictwa.  Wcześniej takie pokazy organizowano na terenie baz amerykańskiej armii w Japonii. Organizatorem tej grupy był judoka Sumiyuki Kotani. Poniżej na zdjęciu członkowie tej grupy (stoją od lewej): Kobayashi (judo), Ishikawa (judo), Kotani (judo), Tomiki (aikido), E.Bruno (szef projektu SAC), (siedzą od lewej): Nishiyama (karate), Obata (karate) i Kamata (karate).

 .

W 1960 Hidetaka Nishiyama opublikował, we współpracy z Richardem C. Brownem, książkę pod tytułem: "The Art of Empty-Hand Fighting", która stała się bestsellerem w swojej kategorii. W tym samym roku promowany został na 5 Dan. Hidetaka Nishiyama był  także autorem pierwszych, metodycznie opracowanych, przepisów zawodów sportowych karate. Po osiedleniu się w Kalifornii w czerwcu 1961 założył All American Karate Federation. W tym samym roku zorganizował pierwsze mistrzostwa USA. W 1965 zorganizował pierwsze, międzypaństwowe zawody Stany Zjednoczone - Japonia.

Fotografie historyczne z lat 60-tych

       

 Hidetaka Nishiyama
1964

 Hidetaka Nishiyama

 Hidetaka Nishiyama
1960

 Hidetaka Nishiyama
1960

       

Hidetaka Nishiyama był jednym z założycieli i autorem nazwy pierwszej, międzynarodowej organizacji karate – WUKO (World Union of Karate Organization). Po rozłamie z powodów protestu przeciwko dopuszczenie do startu w mistrzostwach świata w 1972 zawodników RPA (kraju w którym panowała polityka apartheidu)  założył IAKF (International American Karate Federation). W 1975 zorganizował w  Los Angeles I Mistrzostwa Świata w Karate. W 1985 roku IAKF zostaje przemianowana na International Traditional Karate Federation (ITKF). W 1989 roku publikuje Poradnik trenera karate tradycyjnego (Traditional Karate Coach's Manual). ITKF rozwija swoje oddziały w niemal 60 krajach świata. Niestety nie są to kraje znaczące z punktu widzenia geografii karate...

 

 

 I Ogólnojapońskie Mistrzostwa Karate 1957
Taiji Kase vis Hidetaka Nishiyama

 Ogólnojapońskie Mistrzostwa Karate
 Hidetaka Nishiyama jako sędzia

 

 

 Hangetsu Bunkai - Sensei Tanaka, Nishiyama, Shirai

 Hangetsu Bunkai - Sensei Naito, Nishiyama, Shirai
Mistrzstwa Europy Karate Tradycyjnego Łódź 1992 

 

 

 Hidetaka Nishiyama w biurze IAKF / ITKF

 Hidetaka Nishiyama w biurze IAKF / ITKF

W dniu 3 listopada 2000, w uznaniu za pięćdziesiąt lat promowania kultury japońskiej w świecie, cesarz Japonii na ceremonii w Pałacu Cesarskim odznaczył Hidetakę Nishiyamę Orderem Świętego Skarbu ze Złotymi Promieniami i Rozetą. Hidetaka Nishiyama do końca życia pozostawał przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego – ITKF z siedzibą w Los Angeles. Był zwolennikiem metodycznego i naukowego rozwoju karate tradycyjnego, jak również gorącym zwolennikiem wprowadzenia tej sztuki walki wraz z jego wszystkimi aspektami fizycznymi i moralnymi do grona dyscyplin olimpijskich. Zmarł w Los Angeles 07 listopada 2008 roku. Po jego śmierci w organizacji ITKF doszło do rozłamu spowodowanego walką o schedę pomiędzy oficjalnym sukcesorem R.Jorgenssenem (Kanada) a W.Kwiecińskim (Polska).  

 

 

 

 

 

 

 

 

Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ ćwiczył pod kierunkiem Sensei Hidetaka Nishiyamy w latach 1991-1997 W okresie tym uczestniczył m.in. w tygodniowym Międzynarodowym Zimowym Obozie Trenerskim, który odbył się w 1991 roku w miejscowości Poreć /Jugosławia/ oraz w kilkunastu szkoleniach krajowych i zagranicznych (m.in. Łódź, Warszawa, Pfarrkirchen). Jak sam mówi, od Mistrza Nishiyamy przejął znakomitą teorię karate wraz z analizą technik podstawowych. W 1996 roku w Muzeum Historii Łodzi otrzymał z rąk Sensei Hidetaka Nishiyamy okolicznościowy graweton za "znaczący wkład pracy w rozwój karate tradycyjnego w Polsce".

 .

Zbigniew Ruta i Hidetaka Nishiyama (Poreć, Jugosławia 1991)