close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

Szkolenie dla stopni 6-4 Kyu - Wałcz, 28.09.2019


W sobotę 28.09.2019 roku w hali sportowej mniejszej Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 99 odbyło się szkolenie dla zielonych i niebieskich pasów. W szkoleniu zobowiązani byli wziąć udział ci, którzy planują swój egzamin w tym roku kalendarzowym lub w pierwszym kwartale przyszłego roku. Szkolenia dla zielonych i niebieskich pasów odbywają się 2 x w roku (na wiosnę i na jesieni). Ich celem jest wyrównania poziomu szkoleniowego w klubach członkowskich World Shotokan Institute - Poland, przećwiczenie programu egzaminacyjnego na zielone i niebieskie pasy oraz przeprowadzenie standaryzacji kata egzaminacyjnego tak, aby podczas egzaminów nie było problemów z technicznymi aspektami form ruchowych. 

.

W szkoleniu wzięły udział zawodniczki i zawodnicy z Czarnkowa, Trzcianki, Wałcza, Człopy i Debrzna. Zajęcia treningowe prowadzili Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ oraz Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/. Podczas 4 godzin treningu wiele uwagi poświęcono jakości techniki podstawowej. Przy czym naszych Sensei nie interesowało wykonanie od 1 do 100 % ale przede wszystkim to co dzieje się pomiędzy 101 a 120 % (ni-ju-bun). Właśnie nad rozwinięciem owych 20 procent pracowano najmocniej. Efekty tej pracy były w większości przypadków widoczne już po 2 godzinach zajęć. Z "klocków" (pewnej znanej firmy) budowano zarówno elementy kihon jak również kata czy kumite. Jeśli jakość klocków jest wysoka można z nich zbudować wszystko ! Limitem jest tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia...

.

W dalszej części zajęć przystąpiono do standaryzacji kata Heian Sandan, Heian Yondan oraz Heian Godan. Dzięki podniesieniu jakości technik podstawowych udało się także znacznie podnieść jakość wykonywanego kata. Wiele razy powtórzono elementy zawierające kime ciągłe w kata. Najwięcej problemów z przełożeniem jakości technik na praktykę przyniosło kumite rozwijane na ostatniej godzinie zajęć. Niestety nawyki wyniesione z treningu przygotowawczego do zawodów dały tu o sobie znać w widoczny sposób. To pokazuje jeszcze ile pracy przed wszystkimi. Warto jednak podkreślić, że wiele elementów zostało przećwiczone z należytą starannością i z pełnym zaangażowaniem. Arigato-gozai-mashita. Oss !

.

Więcej fotografii można obejrzeć w relacji zamieszczonej na FB World Shotokan Institute - Poland.