close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
  • polska wersja jzykowa
  • english language
  • deutsche Sprachversion

Otwarcie nowego biura W.S.I.Poland oraz dojo K.K.T. Wałcz


Uroczystość otwarcia dojo

W piątek 30.08.2019 roku po 6-ciu miesiącach inwestycji otwarte zostało dojo Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu oraz biuro związku sportowego World Shotokan Institute - Poland. Na uroczystość otwarcia przybyło całkiem sporo osobistości na czele ze Starostą Wałeckim Panem Bogdanem Wankiewiczem oraz Wiceburmistrzem Wałcza Panem Adamem Biernackim. Obecni byli także: Przewodniczący Rady Gminy Wałcz Pan Robert Gąsiorowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wałcz Pan Janusz Marchewka, Pani Anna Korzeniewska - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej w Wałczu, Pan Zdzisław Ryder - Dyrektor COS OPO Wałcz, radny Rady Miejskiej w Wałczu, Panowie Piotr Romanowski i Bartosz Ćmiel - Radni Rady Miejskiej w Wałczu, Pani Aleksandra Szczepanek - Dyrektor MOSiR Wałcz. Zaproszenie przyjęli także członkowie rodziny, instruktorzy i trenerzy karate, zaawansowani zawodnicy W.S.I.Poland, lokalni przedsiębiorcy, wspaniali sąsiedzi oraz przedstawiciele mediów na czele z redaktorem Mariuszem Markowskim (Tygodnik Nowy).

.

Punktualnie o godzinie 12.00 głos zabrał Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/, który najpierw przywitał zebranych a następnie podziękował wszystkim za przybycie. Jak powiedział idea budowy tego dojo narodziła się podczas kryzysu związanego z poważną chorobą. Leżąc w szpitalu zdał sobie sprawę, że wiele rzeczy w życiu nie zrobił a zawsze o nich marzył. Kiedy rokowania okazały się pomyślne razem z małżonką postanowił zakupić lokal i przebudować go w karate-dojo a w 2020 roku pojechać na treningi karate do Japonii. Inwestycja przechodziła wzloty i upadki. Kosztem wyrzeczeń i ogromnego wysiłku wykonano samodzielnie znaczny zakres prac. Jak zauważył gospodarz uroczystości, dojo nie powstałoby gdyby nie pomocna dłoń Pana Piotra Romanowskiego, który w trudnym momencie pomógł wykonać niektóre prace.

.

Sensei Karolina Pytel-Ruta /5 Dan/ oficjalnie dokonała otwarcia dojo wznosząc toast za jego pomyślność. Po toaście odbyły się krótkie pokazy sztuk walki. Demonstrację technik Aikido wykonał Sensei Grzegorz Kraszczuk /1 Dan/ oraz Sempai Waldemar Kominek /3 Kyu/ a karate zademonstrowali Sensei Oskar Michorek /2 Dan/, Sensei Krzysztof Lasota /1 Dan/, Sensei Cezary Fryc /1 Dan/ oraz Sensei Konrad Sylwestrzak /1 Dan/.

.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Wałecki Pan Bogdan Wankiewicz wręczył gospodarzom list gratulacyjny a w swoim wystąpieniu podkreślił społeczne znaczenie inicjatyw i pomysłów jak ten, aby w Domu Handlowym zrobić salę treningową karate co zapewne ożywi cały obiekt. Jednocześnie pogratulował gospodarzom pięknego dojo i życzył całej społeczności karate wielu sukcesów szkoleniowych i sportowych.

.

Wiceburmistrz Wałcza Pan Adam Biernacki zauważył w swoim wystąpieniu, że z wielkim zadowoleniem przybył na uroczystość bo widzi kolejny znaczący krok w rozwoju wałeckiego karate z czego bardzo się cieszy. Obiekt jest piękny, nowoczesny i zapewne przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny w Wałczu.

.

Radna Rady Miejskiej w Wałczu Pani Anna Korzeniewska przypomniała zebranym, że dawno temu też ćwiczyła karate w Sensei Zbigniewa i wartości jakie wyniosła z treningów są w życiu dla niej niezwykle ważne. Jak zauważyła nie dobra materialne ale inwestowanie w rozwój człowieka w rozwój młodych ludzi ma sens i zawsze jako Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miejskiej w Wałczu będzie starała się wspierać działalność taką jaką prowadzi Klub Karate Tradycyjnego.

.

Gratulacjom i uściskom nie było końca więc gospodarze zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Pyszne ciasta z domowego wypieku oraz kawę przygotowały dla wszystkich Maja Grzechowiak, Agnieszka Gwizdała i Magdalena Świstun. 

O dojo w sensie duchowym i fizycznym

Dojo to miejsce w którym wchodzi się na drogę, drogę sztuk walki, drogę życiową. To miejsce które kreuje nasz charakter i które nieustannie nas kształtuje. W dojo budujemy siłę, niezłomność i prawość człowieka ćwiczącego Budo. I nawet jeśli w dążeniu do doskonałości psychicznej, technicznej czy fizycznej upadamy to zawsze pamiętamy o zasadzie "nana-karobi-ya-oki" (siedem razy upadasz, osiem razy wstajesz)... W świecie sztuk walki dojo ma specjalne znaczenie. Wchodząc do niego i wychodząc zawsze w progu kłaniamy się w ciszy wyrażając szacunek dla miejsca w którym tak ciężko nad sobą wszyscy pracujemy doskonaląc umysł, technikę i ciało (shin-gi-tai).

. 

Sala treningowa ma 110 m2 a zaplecze na które składa się biuro, szatnia damska, szatnia męska i dwie w pełni wyposażone łazienki ma 55 m2. Obiekt ogrzewany jest w sposób ekologiczny. Ciepło w dojo zapewnia nagrzewnica gazowa z zamkniętą komorą spalania a na zapleczu promienniki na podczerwień Infra-red zamontowane w suficie kasetonowym sterowane osobno dla każdego pomieszczenia. Ciepłą wodę zapewnia pompa ciepła, która pobiera nagrzane powietrze z dojo, odzyskuje ciepło a zimne o temperaturze ok.10 C wydmuchuje w szatniach dając po treningu miłe uczucie chłodu. Dojo jest monitorowane a obraz przesyłany jest na monitor znajdujący się w poczekalni gdzie rodzice mogą bez rozpraszania swoich pociech mogą zobaczyć jak trenują dzieci oraz jak prowadzone są zajęcia. Obiekt wyposażony jest w nagłośnienie, oświetlenie awaryjne, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, sprzęt ppoż, oznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz spełnia normy w zakresie wentylacji mechanicznej oraz powierzchni szatni do jednoczesnego treningu 20 osób.

.

Trening inauguracyjny

W sobotę 31.08.2019 roku o godz.10.00 odbył się trening inauguracyjny w nowym dojo Klubu Karate Tradycyjnego w Wałczu. Ze względów technicznych ograniczony był wyłącznie dla czarnych i brązowych pasów. Podczas zajęć przećwiczono prosty kihon, kata Bassai-dai oraz Kihon-ippon-kumite.

.

Głównym celem treningu było sprawdzenie ile osób może jednorazowo wykonywać kata, ile osób może ćwiczyć kumite, w którą stronę ma być ustawiona grupa, itp. Wszystkie założenia przyjęte na etapie planowania dojo sprawdziły się w 100%. Kata swobodnie mogła ćwiczyć cała grupa, tak samo kumite. Najważniejsza jednak okazała się sprawna wentylacja. Dzień wyjątkowo upalny i pomimo wysokiej temperatury w dojo, która oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza powietrze było sprawnie wymieniane a tatami suche. Po zakończonym treningu wszyscy z prawdziwą przyjemnością weszli do szatni w których temperatura była o kilka stopni niższa. Dojo pierwszy test zaliczyło na piątkę !

.

Na zakończenie zajęć Sensei Zbigniew Ruta /6 Dan/ wręczył absolwentom V edycji kursu instruktorskiego Butoku Academy of Poland legitymacje instruktorskie oraz dyplomy mistrzowskie za egzaminy, które w Wałczu poprowadził Kancho Masaya Kohama.

.

Oferta wynajmu

Dojo w swoim zamyśle jest miejscem jednoczącym ludzi, stąd też można je wynająć na zajęcia aikido, judo, tai-chi, jogi, gimnastyki dla seniorów, fitnessu, itp. Kontakt w sprawie wynajmu: Zbigniew Ruta tel. 502 118830 Promocyjna odpłatność za godzinę zegarową 50,00 zł. (brutto) razem z mediami.

 

Foto: Bartosz Ćmiel

Galeria: Wałcz 30-31.08.2019