close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



1-2013: Kurs instruktorski

Na podstawie uchwa³y Zarz±du W.S.I.Poland o powo³aniu do ¿ycia Butoku Academy of Poland zorganizowano w pierwszy kurs instruktorski 1-2013 Do udzia³u w kursie zg³oszono 12 kandydatów z klubów cz³onkowskich W.S.I.Poland. Kurs instruktorski prowadzili:

  • Hiroshi Shirai /10 Dan/- Shihan
  • Zbigniew Ruta /5 Dan/-Sensei, trener karate II klasy,
  • Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/-Sensei, trener karate II klasy

Kurs sk³ada³ siê z kilku czê¶ci realizowanych przy okazji ró¿nych imprez organizowanych przez nasz zwi±zek sportowy. Terminarz kursu przedstawia³ siê nastêpuj±co:

1/ Wa³cz, 15.06.2013 Hiroshi Shirai /10 Dan/ wyk³ad inauguracyjny - rola instruktora w szkoleniu karate
2/ Niechorze, 29.06-06.07.2013 prowadzenie zajêæ praktycznych, warsztaty instruktorskie
3/ Wa³cz, 13-14.07.2013 Zbigniew Ruta /5 Dan/, Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/ wyk³ady z ró¿nych dziedzin
4/ Cz³uchów, 17-18.08.2013, Teoretyczna i praktyczna czê¶æ kursu sêdziowskiego

W sobotê 15 czerwca 2013 roku w sali seminaryjnej hotelu "SYDNEY" /COS OPO Walcz/ wyk³ad inauguruj±cy dzia³alno¶æ Butoku Academy of Poland wyg³osi³ Shihan Hiroshi Shirai /10 Dan/.

     
       
       
       

W dniach 13-14.07.2013 roku w sali konferencyjnej hotelu Sydney na terenie COS OPO Walcz odby³y siê zajêcia teoretyczne w ramach I kursu instruktorskiego Butoku Academy of Poland. W kursie wziê³a udzia³ 12 osobowa grupa kandydatów na instruktorów. Zajêcia prowadzili: Sensei Zbigniew Ruta /5 Dan/ i Sensei Karolina Pytel-Ruta /4 Dan/. Wyk³ady koncentrowa³y siê na nastêpuj±cej problematyce: 

- fazy rozwojowe cz³owieka
- pedagogika i psychologia sportu
- tradycyjny i nowoczesny model kszta³cenia
- metody nauczania
- periodyzacja treningu sportowego
- kszta³towanie cech psychomotorycznych
- prawo w sporcie
- zak³adanie klubu /stowarzyszenia sportowego/
- gospodarka finansowa klubu
- organizacja imprez sportowych

     

 

       
       

Uczestnicy zajêæ otrzymali ponadto w formie elektronicznej ponad 120 tekstów naukowych obejmuj±cych: biochemiê, statystykê, problematykê doboru i selekcji w sporcie, doskonalenia zawodowego trenera, marketingu, pedagogiki, psychologii, itp. Spora czê¶æ tekstów dotyczy³a takich elementów jak: dojokun, kata w karate, kumite w karate, przepisów sêdziowskich WKF, ITKF, ESKA, WSI Poland, wywiadów w wielkimi Mistrzami karate, genealogii karate, itp. Cze¶æ materia³ów stanowi³y absolutnie unikalne pozycje w pi¶miennictwie dotycz±cym karate. Podczas zajêæ kandydaci na instruktorów aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, dzielili siê swoimi spostrze¿eniami i uwagami z w³asnego do¶wiadczenia treningowego, by³o tak¿e sporo pytañ na które w miarê mo¿liwo¶ci prowadz±cy starali siê wyczerpuj±co odpowiedzieæ.

       
 

 

 

 

W sobotê po zajêciach uczestnicy kursu instruktorskiego pojechali do Tuczna gdzie razem z zaawansowanymi zawodnikami tego klubu dali pokaz karate z okazji Dni Tuczna. W pokazie wziê³o udzia³ 21 czarnych i br±zowych pasów. Pokaz sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci: demonstracji kata Tekki-shodan, formy Tekki-shodan Bunkai-omote oraz aplikacji kata wykonywanej w 4 osobowych zespo³ach. Szczególnie ten ostatni element zrobi³ na licznie zebranej publiczno¶ci wra¿enie. Druga czê¶æ pokazu to kumite zaawansowane: jiyu-ippon-enka-kumite. Równie¿ ten element demonstracji nagrodzony zosta³ brawami. Po pokazie wszyscy otrzymali poczêstunek od organizatorów w postaci posi³ku i pozostali na festynie aktywnie bior±c w nim udzia³. Dziêki udzia³owi w imprezie kursanci mogli zapoznaæ siê z warunkami oraz techniczn± stron± organizacji pokazów podczas imprez masowych a tak¿e zapoznaæ z problematyk± marketingu sportowego oraz praktycznymi zagadnieniami PR. W niedzielê kontynuowano zajêcia wyk³adowe w Centralnym O¶rodku Sportu OPO w Wa³czu. 

     
       

 

 

   

W dniach 17-18.08.2013 w Cz³uchowie odby³ siê kurs sêdziowski World Shotokan Institute - Poland. W kursie wziê³o udzia³ 18 osób z nastêpuj±cych klubów cz³onkowskich: Vilnius, Wa³cz, Tuczno, Cz³uchów, Lubaczów. Zajêcia szkoleniowe sk³ada³y siê z wyk³adów oraz æwiczeñ w dojo. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali materia³y obowi±zuj±ce na poszczególne stopnie sêdziowskie /klasa C,B,A/ opracowane przez Przewodnicz±cego Komisji Sêdziowskiej. Kurs sêdziowski w Cz³uchowie by³ tak¿e elementem kursu instruktora karate shotokan organizowanego w ramach Butoku Academy of Poland. W sobotê zajêcia rozpoczê³y siê od wyk³adów w sali seminaryjnej Zespo³u Szkó³ Sportowych nastêpnie po kwadransie przerwy przyst±piono do æwiczeñ praktycznych w dojo. Po przerwie obiadowej zajêcia teoretyczne odby³y siê w miejscu zakwaterowania, czyli w £odzkim O¶rodku Wypoczynkowym.

       
       

W niedzielê odby³a siê kolejne sesja wyk³adowa oraz æwczenia praktyczne po których przyst±piono do egzaminów teoretycznych na poszczególne klasy sêdziowskie. Pomimo do¶æ wszechstronnych pytañ test zosta³ zaliczony przez wszystkich na poziomie 75-100 % co ¶wiadczy o zaanga¿owaniu uczestników szkolenia oraz profesjonalnym podej¶ciu do szkolenia. Serdecznie wszystkim gratulujemy. Warunkiem zaliczenia kursu jest oprócz pozytywnego wyniku egzaminu sêdziowskiego napisanie pracy instruktorskiej na zadany temat. Prace nale¿a³o przed³o¿yæ do dnia 31 lipca 2013 roku. W przypadku braków formalnych lub merytorycznych prace by³y odsy³ane autorom do poprawek. W niektórych przypadkach wielokrotnie. Po przyjêciu i zaliczeniu wszystkich prac instruktorskich uczestnicy kursu otrzymali legitymacje instruktorskie. Wrêczono je nowym instruktorom podczas ceremonii rozpoczêcia XII Pucharu Karate W.S.I.Poland , które odby³ siê w Cz³uchowie w dniach 12-13.10.2013 roku.

       

Tak oto pierwszy w historii kurs w ramach Butoku Academy of Poland dobieg³ koñca. 


 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus