close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Światowy sport

Jeszcze przed ¶mierci± Funakoshiego czê¶æ m³odych zawodników wywiera³a naciski na prowadz±cych treningi aby wprowadziæ wolna walkê do programu zajêæ. W rozumieniu starego mistrza by³o to sprzeczne z podstawowymi zasadami karate. Bêd±c jednak¿e cz³owiekiem wyrozumia³ym i tolerancyjnym zgodzi³ siê na wprowadzenie do treningu karate takich elementów jak: Gohon kumite, kontratak czy Ippon kumite. Kiedy w roku 1927 Miko, Bo i Hirayama wprowadzili na Shichi Tokudo trening jiyu-kumite to Funakoshi i Ohtsuka przestali tam przychodziæ. Walki by³y wtedy realne i czêsto dochodzi³o do powa¿nych kontuzji a wrêcz wypadków. Dopóki ¿y³ Funakoshi nikt nie odwa¿y³ siê mu sprzeciwiæ organizuj±c np. zawody sportowe. Wszyscy wiedzieli, ¿e by³ temu przeciwny. Studenci jednak nie ustawali w próbach zliberalizowania sztuki. Organizowali spotkania pomiêdzy uniwersytetami, które nazywali Kokan Geiko, czyli wymiana do¶wiadczeñ. Podczas takiej wymiany czasami pêka³y ko¶ci lub wylatywa³y zêby...
Po II wojnie ¶wiatowej w karate dosz³o do kryzysu i pierwszego roz³amu w karate. Z frontu powróci³a czê¶æ starszych karateków i instruktorów wywodz±cych sie z shotokan dojo, która mia³a za sob± kilkuletni± przerwê w treningach za¶ w klubach uczelnianych dominowali m³odzi i mniej do¶wiadczeni karatecy, którzy jednak w ostatnich latach zrobili du¿e postêpy. Ci wywodz±cy siê z shotokan dojo nastawieni byli na kontynuowanie treningów w duchu Yoshitaka Funakoshiego. M³odzi skupieni g³ównie na uniwersytetach wokó³ Masatoshi Nakayamy i Uniwersytetu Takushoku, gdzie kapiatanem dru¿yny by³ Hidetaka Nishiyama  domagaj± siê zmian w kierunku usportowenia karate. Masatoshi Nakayama i Isao Obata d±¿± do powo³ania organizacji uniwersyteckiej. W 1949 roku razem z Nishiyam± opracowali statut i powo³ali do ¿ycia Ogólnojapoñski Akademicki Zwi±zek Karate. Z czasem z jakich¶ powodów dochodzi do roz³amu pomiêdzy Nakayam± a Obat± i ten ostatni wycofuje siê z nowej organizacji.
Po odej¶ciu stworzy³ konkurencyjn± Ligê Akademick±, która skupi³a starszych uczniów nie aprobuj±cych zmian w dotychczasowym treningu. Do tej grupy dawnych uczniów Funakoshiego nale¿eli oprócz Isao Obaty, Seichi Takagi, Hiroshi Naguchi, Shigeru Egami, Genshin Hironishi. To w³a¶nie z tej grupy wyewoluowa³ shotokai - styl kontynuuj±cy karate w rozumieniu Gichina Funakoshi a szczególnie jego syna Yoshitaki. Liderem tej szko³y by³ Shigeru Egami (1912-1981) za¶ obecnie jest
Mitsuke Harada (Wlk.Brytania).
Jeszcze inni mistrzowie na znak protestu przeciwko roz³amowi, który sta³ siê faktem, przestali nauczaæ karate lub wycofali siê z niego zupe³nie, zajmuj±c siê inn± dzia³alno¶ci±. Kiedy do Tokio wróci³ Funakoshi Nakayama zaproponowa³ mu objêcie honorowego przewodnictwa w nowej organizacji.
W maju 1949 roku powstaje z inicjatywy  Nakayamy i Nishiyamy "nowy zwi±zek", znany powszechnie jako
JKA - Japan Karate Association (Japoñski Zwi±zek Karate - Nihon Karate Kyokai).  G³ównym instruktorem JKA zostaje Gichin Funakoshi za¶ Hidetaka Nishiyama dyrektorem Departamentu Zagranicznego JKA. Wydzia³ ten zajmowa³ siê szkoleniem i wysy³aniem za granicê japoñskich instruktorów. Pocz±tkowo organizacja ta skupia³a zaledwie kilku cz³onków i instruktorów (Nakayama, Nishiyama, Enoeda, Shirai, Kanazawa, Mikami i inni), którzy pod okiem Mistrza rozwijali swoje karate.  Gichin Funakoshi by³ ju¿ bardzo sêdziwy i niechêtnie w tamtym okresie bra³ udzia³ w nauczaniu. Czasami odwiedza³ poszczególne uniwersytety ale g³ównie aby obserwowaæ treningi.
W 1952 roku Dowództwo Lotnictwa Strategicznego Si³ Powietrznych USA wys³a³o do Japonii grupê m³odych oficerów i pooficerów dla studiowania judo, aikido i karate-do. W czasie 3 miesiêcznego kursu szkolono ich na instruktorów wychowani fizycznego w si³ach zbrojnych USA. Przez kilkana¶cie lat  2-3 razy do roku przyje¿d¿a³y takie grupy przyczyniaj±c sie pó¼niej do popularyzacji japoñskich sztuk walki poza granicami Japonii. W 1953 roku zaproszono do USA grupê japoñskich instruktorów w celu przeprowadzenia pokazów w ok. 50 bazach lotnictwa amerykañskiego. Grup± pokazow± kierowa³ Hidetaka Nishiyama.
W dniu 10 kwietnia 1957 roku Japoñskie Ministerstwo Edukacji oficjalnie uznaje JKA. W sierpniu 1956 roku wydane zosta³y pierwsze przepisy walki sportowej (autorstwa H.Nishiyamy) oraz ruszy³ program szkolenia instruktorów. Tu¿ po ¶mierci Funakoshiego, 20 pa¼dziernika 1957 roku w Tokio Metropolitan Gymnasium zorganizowane zosta³y  przez JKA I Ogólnojapoñskie Mistrzostwa Karate, które wygra³ Hirokazu Kanazawa, za¶ miesi±c pó¼niej Ogólnojapoñski Akademicki Zwi±zek Karate zorganizowa³ turniej przed kilkutysiêczna widowni±.

By³y to milowe kroki na drodze karate jako nowoczesnej dyscypliny sportowej. Nowym g³ównym instruktorem JKA po ¶mierci Funakoshiego zosta³ Masatoshi Nakayama. Wynikiem dzia³añ M.Nakayamy by³o podjêcie próby naukowego wyja¶nienia karate w opraciu m.in. o anatomiê i fizjologiê. W ten sposób Nakayama i jego wspó³pracownicy byli w stanie w sposób racjonalny przedstawiæ ca³emu ¶wiatu podstawy sztuki karate - nowej dyscypliny sportowej XX wieku. Z jego inicjatywy dokonuje siê systematyzacji technik karate, standaryzacji kata oraz ich obowi±zuj±cej interpretacji.
W 1964 roku z polecenia Ministra Edukacji powo³ana zostaje w Japonii FAJKO - Federation All Japan Karate Organisation (Ogólnojapoñska Federacja Karate) skupiaj±ca oko³o 100 ró¿nych organizacji karate dzia³aj±cych w kraju kwitn±cej wi¶ni, za wyj±tkiem Kyokushinkai - Masutatsu Oyamy, który nie zg³osi³ do niej akcesu a¿ do 1980 roku.
W Europie karate pojawi³o siê w 1948 roku kiedy Francuz Henri D.Plee' przywióz³ ze sob± z Japonii kilku mistrzów karate m.in. Mochizuki, Oshima i Murakami. W 1955 roku w Pary¿u otwarto pierwszy klub karate a w 1959 powo³ano do ¿ycia Francuski Zwi±zek Karate.
W 1961 roku Hidetaka Nishiyama po osiedleniu sie w Kaliforni (USA) zak³ada All American Karate Federation (AAKF) i w tym samym roku organizuje I Mistrzostwa Karate USA.
W 1965 roku równie¿ w Pary¿u powstaje EKU - Europea Karate Union (Europejska Unia Karate) z Jacques Delcourtem na czele. Organizacja ta skupi³a zwi±zki narodowe, ktore by³y oficjalnie uznawane przez w³adze sportowe swoich  krajów.
W 1970 roku powo³ano do ¿ycia WUKO - World Union of Karate Organisation (¦wiatow± Uniê Organizacji Karate), której prezydentem zosta³ japoñski milioner Eyochi Sasakawa, sekretarzem generalnym Jacques Delcourt. W sk³ad WUKO wesz³y kontynentalne organizacje karate: EKU - Europea Karate Union, APKU - Asia-Pacific Karate-do Union oraz CACKU - Central America-Caribean Karate-do Union. Równolegle z obradami kongresu za³o¿ycielskiego rozegrano pierwsze mistrzostwa ¶wiata WUKO. W 1972 roku JKA wystêpuje z organizacji FAJKO, która wesz³a w sk³ad APKU. 
W 1972 roku korzystaj±c z za³amania siê jedno¶ci organizacyjnej na Mistrzostwach ¦wiata w Pary¿u, spowodowanej dopuszczeniem do zawodów reprezentacji RPA , kraju stosuj±cego wtedy politykê "apartheidu", wiceprezydent WUKO A.R.Allen po wcze¶niejszym porozumieniu z Hidetaka Nishiyam± - czo³ow± postaci± stylu shotokan w USA, cz³onkiem JKA - powo³uje do ¿ycia International Amateur Karate Federation (IAKF - Miêdzynarodowa Federacja Karate Amatorskiego) skupiaj±c± przede wszystkim szko³ê shotokan.
By³o to wielkie rozbicie ¶wiatowego ruchu karate. Poza WUKO znalaz³y siê g³ówne postacie stylu shotokan na ¶wiecie, ciesz±ce siê du¿ym szacunkiem i uznaniem: Shirai we W³oszech, Enoeda w Wlk. Brytanii, Kase we Francji, Ochi w RFN, Miyazaki w Belgii. Mistrzowie Ci pe³nili funkcje je¶li nie g³ównych instruktorów to trenerów narodowych reprezentacji w danym kraju. Dodatkowo sytuacje skomplikowa³o JKA, które wesz³o w sk³ad IAKF-u za¶ Masatoshi Nakayama zosta³ dyrektorem technicznym IAKF. W 1975 roku powstaje jako odpowiednik europejski IAKF-u European Amateur Karate Federation (EAKF - Europejska Federacja Karate Amatorskiego) oraz w Los Angeles zorganizowane zostaja I Mistrzostwa ¦wiata Karate IAKF.
W 1977 roku w Japonii powstaje, za³o¿ona przez Hirokazu Kanazawê, Shotokan Karate-do International Federation (Miêdzynarodowa Organizacja Karate Shotokan) a w 1979 roku jej europejski odpowiednik SKIE - European Shotokan Karate-do International (Europejska Organizacja Karate Shotokan) kierowana przez zawodowego instruktora zamieszkuj±cego Angliê - Shiro Asano.
W 1981 roku IAKF zostaje przekszta³cone  w
ITKF-International Traditional Karate Federation (Miêdzynarodow± Federacje Karate Tradycyjnego) za¶ w 1996 roku WUKO zostaje przekszta³cone w WKF-World Karate Federation (¦wiatow± Federacjê Karate). Tymczasem WKF mia³a byæ zgodnie z wol± Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (I.O.C.) nowym cia³em organizacyjnym powsta³ym na drodze unifikacji z WUKO i ITKF. Karate nowoczesne (sportowe) oraz karate tradycyjne mia³y pozostaæ dwiema odrêbnymi dyscyplinami, kierowanymi w ramach WKF przez niezalezne komisje srtylowe: komisjê karate sportowego  i komisjê karate tradycyjnego. Pomimo wyprzedaj±cego przekszta³cenia siê WUKO w WKF to w³a¶nie ta organizacja w przeciwnieñstwie do ITKF nie ratyfikowa³a do dnia dzisiejszego dokumentów zjednoczeniowych obu organizacji karate. Zaprzepaszczona zosta³a kolejna szansa na stworzenie pierwszej w dziejach ludzko¶ci ¶wiatowej organizacji, skupiaj±cej tak wielk± ilo¶æ trenuj±cych karate. Olimpijska premiera znowu przepad³a i chocia¿ co jaki¶ czas pojawiaj± sie kolejne wypowiedzi ¶wiadcz±ce, ¿e nie wszystko jeszcze stracone, olimpijski awans karate wydaje siê byæ coraz odleglejszy w czasie. Zreszt± wej¶cie do grona dyscyplin olimpijskich tak¿e rodzi coraz wiêksze w±tpliwo¶ci i obawy w ¶rodowisku sztuk walki, za¶ bilans spodziewanych zysków i strat wcale nie musi byæ dodatni...


Jagues Delcourt (WUKO) oraz Hidetatka Nishiyama (ITKF).


Do dnia dzisiejszego obie najwiêksze organizacje karate staraj±ce siê o olimpijski awans szukaj± dróg porozumienia, które za³agodzi dotychczasowe konflikty oraz umo¿liwi wspólny start w ramach kolejnych igrzysk. Pozosta³e organizacje funkcjonuj±ce w ¶wiecie sztuk walki dzia³aj± i rozwijaj± siê bez aspiracji olimpijskich.

WKF
World Karate
Federation 

 ITKF
International
Traditional
Karate
Federation

 

 

Prezydent
Antonio
Spinosa

 Przewodnicz±cy
Hidetaka
Nishiyama

 

Po ¶mierci Masatoshi Nakayamy w kolebce karate shotokan JKA dosz³o do rozpadu i powstania kilku odrêbnych organizacji. O prawo do spó¶cizny i nazwy JKA walczy³o kilka ugrupowañ. Ostatecznie po 12 latach procesów s±dowych zwyciê¿y³a grupa Nobuyuki Nakahary, która przyjê³a nazwê Japan Karate Association - World Federation (JKA-WF), g³ównym instruktorem federacji zosta³ Motokuni Sugiura /9 Dan/. Organizacja ta skupi³a w swoich szeregach m.in. takich mistrzów jak: Masaki Ueki /8 Dan/, Hideo Ochi /8 Dan/, Masataka Mori /8 Dan/, Masahiko Tanaka /8 Dan/, Hideo Ishida /8 Dan/, Yoshiharu Osaka /7 Dan/, Takenori Imura /7 Dan/, Minoru Kawawada /7 Dan/, Kenro Kurasaki /7 Dan/, Yasunori Ogura /7 Dan/, Tomio Imamura /6 Dan/ i inni. 
Z organizacja t± wspó³pracuje tak¿e Teruyuki Okazaki /8 Dan/, który w USA stan±³ na czele International Shotokan Karate Federation (ISKF). Jego organizacja jest jedn± z najwiêkszych w USA i najwiêksz± na wschodnim wybrze¿u Stanów Zjednoczonych. W federacji tej dzia³aj±: Takayuki Mikami /8 Dan/, Yutaka Yaguchi /8 Dan/, Shojiro Koyama /8 Dan/, Shigeru Takashina /8 Dan/.Przegrany w procesie o nazwê i dorobek JKA Tetuhiko Asai /9 Dan/ stan±³ na czele Japan Karate Shoto Renmei (JKS). Wspó³pracuj± z nim: Sadashige Kato /8 Dan/, Masao Kagawa /8 Dan/ oraz mistrzowie m³odszego pokolenia tacy jak: Takahashi Yamaguchi /6 Dan/, Minoru Ishimine /6 Dan/, Ryushou Kanayama /6 Dan/. Kolejny z wielkich mistrzów dawnego JKA - Mikio Yahara /8 Dan/ stan±³ na czele Karatenomichi World Federation (KWF) za¶ Keigo Abe /8 Dan/ za³o¿y³ Japan Shotokan Karate Association (JSKA). Organizacje te obok SKIF Hirokazu Kanazawy /10 Dan/ uznawane s± za g³ówne organizacje stylowe karate shotokan kontynuuj±ce dorobek dawnej JKA. Wiêkszo¶æ z tych organizacji stara siê powiêkszyæ zasiêg swojego dzia³ania poprzez powo³ywanie kontynentalnych oddzia³ów, które nastêpnie d±¿± do otwarcia swoich przedstawicielstw w poszczególnych krajach. Wed³ug szacunków ju¿ ponad 200 organizacji zajmuje siê na ¶wiecie propagowaniem karate. Sytuacja ta bynajmniej nie jest sta³a, lecz charakteryzuje siê znaczn± dynamik±. Wiele z organizacji upada, zmienia nazwê lub przy³±cza siê do ju¿ istniej±cych o wiêkszym potêcjale organizacyjnym i wiêkszych zasobach ludzkich. Tak wiêc co jaki¶ czas dotychczasowa wiedza na temat rozwoju organizacyjnego karate musi podlegaæ weryfikacji.



 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus