close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Wolfgang Wilk Hartinger - zapomniany prekursor karate w Polsce

Zbigniew Ruta
Karate Shotokan - g³ówne zasady psychofizyczne

 

Fragment ksi±¿ki (w przygotowaniu) - wszelkie prawa autorskie do opublikowanego tekstu i fotografii s± zastrze¿one !

 

PODZIÊKOWANIA
Autor tekstu serdecznie dziêkuje Panu Wolfgangowi Hartingerowi za opowie¶æ o pocz±tkach polskiego karate, liczne wspomnienia oraz za przekazane fotografie i pami±tki historyczne zwi±zane z polskim karate. Dziêkujê Panu Kazimierzowi Krukowskiemu za otrzymane materia³y oraz Panu Mariuszowi Paw³owskiemu za otrzymane materia³y i konsultacjê fotografii z lat 1975-1978

 

 

 

 

5. Wolfgang "Wilk" Hartinger - zapomniany prekursor karate w Polsce.

 .

     Wolfgang Hartinger urodzi³ siê w Salzburgu 02.08.1947 roku w ortodoksyjnej rodzinie katolickiej. Karate rozpocz±³ uprawiaæ w 1966 roku. W latach 1973-1974 pe³ni³ funkcjê trenera w Czeskiej Republice Ludowo-Demokratycznej a w latach 1975-1978 wspiera³ rozwój karate w Polsce. Posiada³ wtedy 2 Dan.

     Latem 1973 dru¿yna karate z Salzburga pod wodz± Hartingera przyjecha³a na turniej organizowany w Czechos³owacji i zwyciê¿y³a dru¿ynê gospodarzy 9 : 0 Czesi zauwa¿yli, ¿e karate prezentowane przez zawodników z Austrii by³o jak sport z innego ¶wiata. W tamtym czasie czescy karatecy mieli zaledwie dwa czarne pasy (bracia Miroslav i Frantisek Kolar), których promotorem by³ Hideo Ochi,  ale w bezpo¶rednich pojedynkach przegrali z zielonymi pasami z Austrii. Po tym wydarzeniu Hartinger zosta³ poproszony o podzielenie siê swoj± wiedz± i umiejêtno¶ciami.

     W latach 1973-1974 odwiedzi³ Czechos³owacjê ok. 20 razy wizytuj±c ró¿ne czeskie miasta. Wiedzia³, ¿e jego uczniowie (m.in. Josef Zverina) je¿d¿± tak¿e do Polski. Zverina jeszcze w 1973 roku poprowadzi³ razem ze Slobodanem Milanem pierwszy obóz karate w Polsce, który odby³ siê w ¦winouj¶ciu. Obóz z inicjatywy Kazimierza Krukowskiego zorganizowano poprzez nowe Ognisko TKKF „Jomsborg” ze ¦winouj¶cia. W tym historycznym dla polskiego karate wydarzeniu wziêli udzia³ karatecy z TKKF „Gryfia” w Szczecinie: …” Jan Macuk, Maciej Redke, Kazimierz Krukowski, Krzysztof Or³owski, Andrzej Zubek, Jerzy Milewski oraz Jacek  Kierszniewski  oficer z Wy¿szej Szko³y Morskiej w Szczecinie i jego brat Andrzej Kierszniewski z Gdañska. Z Poznania: Przemys³aw Ilukowicz, Miros³aw Kozakiewicz, Wojciechek Ciszak (4 kyu, Goju Ryu z Kanady), Stanis³aw Popiel i inni; TKKF „Jomsborg” ¦winoujscie reprezentowali: Jan Koralewski i Janda”... (maszynopis autor: K.Krukowski)

     Po kolejnych zawodach karate w Pradze w 1974 roku, niektórzy zawodnicy z Polski (K. Krukowski ze Szczecina i P. Ilukowicz z Poznania) poprosili Dr Ilija Jorgê o wizytê w Polsce. Niestety jego warunki finansowe okaza³y siê w tamtych czasach zbyt wygórowane. Nastêpnie zapytano o przyjazd do Polski Manfreda Eppenschwandtnera, Mistrza Austrii w kumite. Ten jednak nie wyrazi³ jakiegokolwiek zainteresowania wspó³prac± i przyjazdem do Polski. W koñcu zwrócono siê do Wolfganga Hartingera.

      Wiosn± 1975 roku otrzyma³ zaproszenie aby poprowadziæ weekendowe szkolenie karate w Szczecinie jako test. Podczas pierwszych treningów w Polsce Hartinger zauwa¿y³, ¿e wielu karateków mia³o br±zowe pasy (3-2 Kyu) jednak najwiêkszymi talentami byli m³odzi ch³opcy z bia³ymi, ¿ó³tymi i pomarañczowymi pasami, kilku z nich dopiero co rozpoczê³o swoj± karierê. Zdaniem Hartingera w tamtym okresie w¶ród m³odych zawodników wyró¿niali siê Jakubiak i Cupryjak. Swoj± drog± test wypad³ chyba dobrze dla trenera z Austrii skoro poproszono go o to aby przyje¿d¿a³ do Polski jak najczê¶ciej.

     Na pocz±tek zaproponowano mu aby poprowadzi³ zbli¿aj±cy siê czerwcowy kurs w Gdañsku, pomimo wystosowania wcze¶niejszego zaproszenia dla czeskich szkoleniowców Ivana Vlceka, Josefa Zveriny i Rahmy Soebayo. Ostatecznie wszyscy zaproszeni instruktorzy przyjechali do Gdañska i poprowadzili szkolenie wspólnie z podzia³em na grupy zaawansowania. Od tamtej pory Austriak odwiedza³ polskich karateków co 4-6 tygodni. Jak wspomina Wolfgang „Wilk“ Hartinger …“po letnim kursie w Gdañsku wielk± przyjemno¶ci± by³o prowadzenie zajêæ w Polsce, poniewa¿ jego uczestnicy chcieli ciê¿ko pracowaæ na treningach. W Czechos³owacji zawsze by³y polityczne dyskusje  a nie wielu by³o gotowych na solidne treningi“…

     W dniu 12 lipca 1975 roku w Szczecinie Hartinger przeprowadzi³ swoje pierwsze egzaminy w Polsce na stopnie uczniowskie. Na br±zowe pasy (2 Kyu) zdali wtedy u niego Dariusz Cupryjak, Mariusz Paw³owski, Przemys³aw Ilukowicz, Andrzej Królikowski, Ryszard Karmañski i Kazimierz Krukowski. Od tego czasu systematycznie egzaminowa³ podczas swoich kolejnych wizyt w Polsce.

     Hartinger w Austriackiej Federaci Karate (ÖKV) pe³ni³ funkcjê Specjalisty d/s kontaktów miêdzynarodowych (Bundesfachwart).  To w³a¶nie dziêki tym kontaktom wprowadzi³ polskie karate na arenê miêdzynarodow± co zaowocowa³o m.in. udzia³em polskich karateków w II Mistrzostwach Europy EAKF w Mediolanie (W³ochy) w 1976 roku. Organizatorzy nie wierzyli, ¿e dru¿yna z bloku wschodniego przyjedzie na zawody wiêc nawet nie przygotowali tabliczki z nazw± kraju. Obecno¶æ polskich karateków okaza³a siê nie lada sensacj± i przywitano ich burzliwymi oklaskami a tabliczkê przygotowano w prowizoryczny sposób.
W turnieju zab³ysn±³ Lech Mi³oszewski, który doszed³ do 1/8 fina³u w kumite co by³o nie lada wyczynem. Zdaniem Hartingera Mi³oszewski by³ wtedy jednym z najlepszych zawodników karate w Polsce. Oprócz Mi³oszewskiego i Hartingera w turnieju wziêli udzia³ Wac³aw Antoniak, Wojciech Maik, Dariusz Cupryjak, Waldemar Jakubiak i jako kierownik dru¿yny Kazimierz Krukowski. Jak wspomina Hartinger …“musia³em wtedy wy³o¿yæ sporo pieniêdzy i prosiæ w Polsce wiele osób aby wyjazd ten  móg³ doj¶æ do skutku“…

     Hartinger a w³a¶ciwie jego firma „Samurai“ wyposa¿y³a naszych zawodników w karategi Tokaido lub Rhode Tekki; za uniformy jeansowe (spodnie i bluza z god³em Polski) równie¿ zap³aci³ Hartinger, czerwone dresy treningowe z god³em Polski op³aci³a rodzina Hartingera tak samo jak koszty przygotowañ do startu i szkolenia w Salburgu. Trudno o bardziej zdecydowany dowód zaanga¿owania Hartingera w rozwój polskiego karate.

     W nastêpstwie tego startu oraz kontaktów miêdzynarodowych w 1976 roku Polska uzyska³a cz³onkostwo w organizacji EAKF (European Amateur Karate Federation) w której g³ownym instruktorem by³ Taiji Kase (8 Dan) a jego asystentem by³ Ilija Jorga (4 Dan).

    W lutym 1976 roku poprzez Wojewódzki O¶rodek Metodyczno Szkoleniowy przy ZW TKKF w Szczecinie zorganizowano pierwszy w Polsce kurs instruktora karate. Kurs od strony technicznej poprowadzi³ Wolfgang Hartinger za¶ teoretycznymi aspektami zajêli siê Gra¿yna Ta³andziewicz i Kazimierz Krukowski. By³o to milowe wydarzenie w historii polskiego karate bowiem wykreowa³o spor± grupê osób, które mog³y oficjalnie rozpocz±æ nauczanie karate posiadaj±c pañstwowe uprawnienia do prowadzenia szkolenia karate. Wcze¶niej pe³ne uprawnienia instruktorskie zdobyte w Czechos³owacji posiadali tylko Kazimierz Krukowski i Przemys³aw Ilukowicz a nieco pó¼niej bo w 1975 roku uprawnienia w Czechos³awacji zdobyli tak¿e Wac³aw Antoniak, Waldemar Jakubiak i Lech Mi³oszewski (zaliczyli pierwsz± czê¶æ dwuetapowego kursu). Na zakoñczenie kursu instruktorskiego w Szczecinie odby³y siê egzaminy techniczne podczas których 3 kyu zdobyli m.in. Waldemar Kupski, Lech Mi³oszewski i Wojciech Maik, 2 Kyu uzyska³ Jan Macuk a 1 Kyu Dariusz Cupryjak, Kaziemierz Krukowski i Wac³aw Antoniak.

     Wiosn± 1976 roku w Poznaniu Przemys³aw Ilukowicz zorganizowa³ Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów z udzia³em zawodników z Polski, Czechos³owacji, Austrii. By³ to jeden z pierwszych turniejów karate w Polsce w obsadzie miêdzynarodowej. W kumite zwyciê¿y³ Felix Traintinger, wychowanek Wolfganga Hartingera z klubu karate w Salzburgu.

     W czerwcu 1976 roku kilku polskich karateków bierze udzia³ w Letnim Kursie w Balatonszemes na Wêgrzech prowadzonym przez Hartingera. Podczas obozu na 4 kyu zdaje Robert Sworek, br±zowy pas zdobywa Zbigniew ¦wierk a Mariusz Paw³owski uzyskuje 1 Kyu. W tym samym roku Wolfgang "Wilk" Hartinger poprowadzi³ jeszcze szkolenia w Gdañsku, Szczecinie i w innych miastach Polski.     

     Jak pisze Wolfgang Hartinger …“jednym z moich pierwszych pomys³ów by³o ¿eby najlepsi polscy karatecy zdobyli jak najszybciej 1 Dan. W dniu 04.09.1976 roku zorganizowa³em przyjazd Dr Ilija Jorgi (4 Dan), asystenta Sensei Taiji Kase (8 Dan), do Szczecina na pierwszy w histori polskiego karate egzamin mistrzowski. Na 15-stu kandydatów, którzy przyst±pili do egzaminu wszyscy zdaj±cy odnie¶li wtedy sukces. Czarny pas zdobyli m.in. Kazimierz Krukowski, Przemys³aw Ilukowicz, Zbigniew ¦wierk, Mariusz Paw³owski, Marek Kozera, W³odzimierz Kwieciñski, Wac³aw Antoniak, Waldemar Jakubiak, Ryszard Karmañski i inni. Egzamin ten by³ przede wszystkim szans± dla karateków z grupy  40-latków W tamtych czasach starsi zawodnicy nie miali szans u egzaminatorów takich jak Enoeda, Shirai czy Kase. Ilija Jorga jako doktor nauk medycznych zna³ ró¿nice pomiêdzy mo¿liwo¶ciami 20 latków a mo¿liwo¶ciami 40 latków“…

     W marcu 1977 roku Wolfgang Hartinger po¶lubi³ dziewczynê z Cz³opy, któr± pozna³ podczas turnieju w Poznaniu. Na weselu ze strony Pana M³odego bawi³o siê mnóstwo polskich karateków… Ma³¿eñstwo niestety nie przetrwa³o próby czasu i w 1980 roku zosta³o rozwi±zne przed S±dem Rejonowym w Pile.

     W 1978 roku kilkoro polskich zawodników bierze udzia³ w kolejnym miêdzynarodowym kursie letnim prowadzonym przez Wolfganga Hartingera w Lanternie (Jugos³awia). W¶ród nich byli Maciej Tarchalski pó¼niejszy Prorektor ds m³odzie¿y Wy¿szej Szko³y Morskiej w Szczecinie oraz Andrzej Buczkowski.

     Jednym z ostatnich sukcesów Hartingera by³ udzia³ polskich zawodników w III Mistrzostwach Europy EAKF, które odby³y siê w Essen w Niemczech w dniach 14-16.10.1977 roku.

     W turnieju tym nasi reprezentanci zdobyli 4 miejsce w kata dru¿ynowym co by³o spor± sensacj±. Jak sam wspomina …“ by³em wtedy bardzo dumny z mojego teamu“… W konkurencji kata dru¿ynowego sformowano 2 grupy eliminacyjne. W jednej z nich oprócz dru¿yny z Polski startowtowa³y ekipy z Niemiec, Szwecji, Portugalii, Irlandii, Izraela i Finlandii. W drugiej grupie by³y mocne zespo³y np. Wlk.Brytania, W³ochy, Jugos³awia, Belgia, Austria, itd. W eliminacjach dru¿yna w sk³adzie Wolfgang Hartinger, Lech Mi³oszewski i Wac³aw Antoniak wykona³a kata Jion, które da³o miejsce w pierwszej ósemce.

     W finale na wyra¼ne ¿±danie Kazimierza Krukowskiego w dru¿ynie zamiast Hartingera wyst±pi³ Marek Kozera z Opola. W tamtym czasie bodaj najlepszy zawodnik w kata. Jednak problemem by³a s³aba synchornizacja dru¿yny. Kozera by³ typowym indywidualist±, nie nadawa³ siê do dru¿yny poniewa¿ zawsze by³ szybszy od Mi³oszewskiego i Antoniaka wiêc kata Enpi nie wypad³o szczególnie dobrze a by³a szansa na wej¶cie do fina³ów. Ostatecznie z „polskiej“ grupy do fina³y wesz³a z pierwszego miejsca Szwecja a z drugie grupy z pierwszego i drugiego Niemcy i W³osi. W finale kata rywalizowa³y tylko 3 zespo³y. Wygrali W³osi przed Niemcami i Szwedami. Po podliczeniu punktów okaza³o siê, ¿e Polacy zdobyli czwart± lokatê jednak zdaniem Hartingera by³a sznasa na pokonanie Szwedów…

     W kumite dru¿ynowym zespó³ w sk³adzie Jakubiak, Cypryjak, Mi³oszewski, Maik, Antoniak wygra³a z dru¿yn± Izraela natomiast w drugiej rundzie przegra³a ze Szwajcarami. W tym meczu swoje walki zremisowali Jakubiak i Cupryjak, zwyciê¿y³ Mi³oszewski a przegrali Maik i Antoniak. W sumie by³ to dobry wystêp zwa¿ywszy na fakt, ¿e w dru¿ynie Szwajcari walczy³ jej austriacki trener Jarosch. Po walce dobrego wystêpu pogratulowa³ polskiemu zespo³owi m.in Sensei Koichi Sugimura.

     Nasi zawodniczy dobrze prezentowali siê podczas turnieju tak¿e od strony wizualnej. Polsk± reprezentacjê ubra³a na zawody firma Puma, która zakupi³a niebisko-granatowe reprezentacyjne dresy oraz granatowe adidasy, za hotel podczas turnieju zap³aci³a firma Toyota Austria a koszty przejazdu poci±giem na turniej op³aci³ g³ównie Klub Karate Wy¿szej Szko³y Morskiej w Szczecinie. W ten oto sposób wygl±da³a kiedy¶ organizacja wyjazdów na turnieje miêdzynarodowe, wiêkszo¶æ sponsorów pozyskiwa³ wtedy dla polskiej dru¿yny jej „National Coach“, czyli Wolfgang Hartinger. 

     Za szkolenia w Polsce Hartinger otrzymywa³ czasami wynagrodzenie. Zdarza³o siê jednak, ¿e by³o na tyle niskie, ¿e nie wystarcza³o na pokrycie kosztów podró¿y (lotu samolotem, czy paliwa do samochodu). Za wiele szkoleñ w ogóle nie bra³ pieniêdzy op³aty pobiera³ tylko za przeprowadzone egzaminy i to zawsze w z³otówkach. Aby zamieniæ z³otówki na szylingi handlowa³ towarem wo¿±c go na trasie Austria – Polska a czasem odwrotnie. Jak wspomina …“ W mojej polskiej przygodzie problemem nie by³y pieni±dze, moj± ide± by³a pomoc ¶wietnym ludziom chc±cym nauczyæ siê karate. W tamtym czasie pracowa³em tak¿e na Uniwersytecie w Salzburgu, mia³em o wiele wiêcej ni¿ wiêkszo¶æ ludzi w Polsce. Wiem, ¿e inni trenerzy w tamtych czasach mieli swoje ceny, czêsto by³y to du¿e pieni±dze. W  latach 1975-1978 roku nie by³em bogaty w Austrii, ale mia³em wystarczaj±c± ilo¶æ pieniêdzy na moje ¿ycie. W systemie socjalistycznym tylko komuni¶ci mieli pieni±dze, w tamtym czasie normalni ludzie byli najczê¶ciej biedni. Wiêc co mia³em braæ od biednych ludzi ?!  

     Mój ojciec zawsze mówi³ mi: „pieniêdzmi z ziemi nie mo¿esz zap³aciæ w niebie. pieni±dze nieba musisz zarobiæ na ziemi dobrymi uczynkami i tym co robisz“. Z t± my¶l± w mojej g³owie pracowa³em w Polsce w tamtych latach, a pieni±dze nie by³y wa¿ne. Czêsto wracam my¶lami do tamtych czasów, poniewa¿ to by³ dobry czas. Zwiedzi³em wiele czê¶ci Polski, pozna³em wielu wspania³ych ludzi i zdoby³em wiele ¿yciowego do¶wiadczenia“…

     Kontakty Wolfganga „Wilka“ Hartingera z polskim karate trwa³y do roku 1978, ostatnie egzaminy w naszym kraju przeprowadzi³ w marcu 1978 roku.

     Powodem zakoñczenia wspó³pracy by³ m.in. fakt, ¿e szczeciñscy liderzy karate na letni kurs w Polsce w 1977 roku zaprosili Victora v.d. Wijngaardena /3 Dan/ z Nürnberga (Niemcy). Niemiecki trener poprowadzi³ szkolenie jednak nie by³ zadowolony z ga¿y jak± otrzyma³ wiêc odmówi³ kolejnych przyjazdów. Podczas ME w Essen Kazimierz Krukowski przeprosi³ za to Hartingera i ponownie zaprosi³ go do Polski. Ten jednak czê¶ciowo z powodu ura¿onej dumy a czê¶ciowo z powodu rozpoczêtych studiów i powziêtych planów ¿yciowych odmówi³ przyjêcia zaproszenia.

     Od lipca 1975 roku do wiosny 1978 roku Wolfgang Hartinger odwiedzi³ Polskê blisko 50 razy. W okresie od marca do pa¼dziernika ka¿dego roku co trzeci weekend prowadzi³ kursy w Szczecinie, Poznaniu i Gdañsku. Rzadziej odwiedza³ Gdyniê, Warszawê i £ód¼. Poza tymi miastami jednorazowo odwiedzi³ tak¿e Rzeszów, Zielon± Górê, Bia³ystok, Koszalin, Wroc³aw, Zabrze a nawet Kraków, gdzie spotka³ siê z Andrzejem Drewniakiem (Kyokushinkai). W okresie zimowym od listopada do lutego równie¿ przyje¿dza³ do naszego kraju, ale ju¿ nie tak czêsto. Kiedy warunki drogowe by³y dobre je¿dzi³ do Polski swoim Alfa Romeo wzbudzaj±c zachwyt piêkniejszej czê¶ci spo³eczno¶ci karate, kiedy by³o zimno korzysta³ z komunikacji lotniczej przez Linz i Drezno. Za bilety p³aci³ sam lub op³acali je sponsorzy: Karate Landesverband Salzburg, „Puma“, „Toyota“ lub macierzysty klub Hartingera z Salzburga.

     Wolfgang Hartinger po ukoñczeniu swojej misji w Polsce przez wiele lat prowadzi³ z sukcesami KC Salzburg, który w tamtych latach by³ jednym z najlepszych klubów karate w Austrii. W 1981 roku zniechêcony sytuacj± w austriackim karate zrezygnowa³ z pe³nionych funkcji i zaprzesta³ dzia³alno¶ci w Österreichischer Karate Verbund. Nastêpnie razem w innymi entuzjastami z ró¿nych sztuk walki za³o¿y³ organizacjê Fernost-Sportverband Österreich, która by³a cz³onkiem ¶wiatowej organizacji sztuk walki kierownej przez dr Bertolettiego z siedzib± w Mediolanie. Pe³ni³ w niej funkcjê sekretarza generalnego. W 2010 roku Hartinger przeszed³ na sportow± emeryturê przekazuj±c prowadzenie treningów swoim wychowankom. Karierê w karate zakoñczy³ na stopniu 7 Dan. Do dnia dzisiejszego mieszka w Salzburgu.

     Oprócz karate, które by³o jego ¿yciow± pasj± rozwija³ tak¿e inne zainteresowania. Jest instruktorem nurkowania oraz cz³onkiem grupy rekonstukcyjnej z okresu I wojny ¶wiatowej. Aktywnie dzia³a w za³o¿onej w 1984 roku organizacji THW Austria – Austriackiej Federalnej Agencji ds. Pomocy Technicznej, która nios³a pomoc przy ró¿nego rodzaju kataklizmach w latach 80-tych i 90-tych w Chorwacji, Rumuni, W³oszech, Nepalu, itd. Za swoj± dzia³alno¶æ zosta³ odznaczony Z³otym Orderem Republiki Austrii oraz Z³otym Orderem Zas³ugi Salzburskiego Kraju Zwi±zkowego.

     Wolfgang Hartinger od lat interesuje siê histori± i jest autorem kilkunastu ksi±¿ek z tej dziedziny. Od czasu do czasu odwiedza tak¿e Polskê. W dniach 6-7 pa¼dziernika 2021 roku odwiedzi³ Wa³cz oraz okoliczne miejscowo¶ci które przed laty by³y tak bliskie jego sercu. W tej sentymentalnej podró¿y ogromny zaszczyt mia³ towarzyszyæ mu autor tego tekstu.

 

 

Historyczne fotografie karate Wolfganga "Wilka" Hartingera

 

.

001. Mistrzostwa Salburga 1971 – Hartinger I m-ce w kata

.

002. Mistrzostwa Austrii 1973 – Hartinger I m-ce w kata

.

003. Pierwszy obóz karate w Polsce odby³ siê w ¦winouj¶ciu w 1973roku. Prowadzony by³ przez czechos³owackich instruktorów Josefa  Zwerinê (1 Kyu), który by³ studentem Hartingera oraz Slobodana  Milana (4 kyu). W obozie wziêli udzia³; ze Szczecina:   Jan Macuk, Maciej Redke, Kazimierz Krukowski, Andrzej Zubek, Krzysztof Or³owski Jerzy Milewski oraz Jacek  Kierszniewski; z Gdañska: Andrzej Kierszniewski; z Poznania: Przemys³aw Ilukowicz, Miros³aw Kozakiewicz, Wojtek Ciszak, Stanis³aw Popiel; ze ¦winoujscia: Jan Koralewski, Janda. Obecna by³a tak¿e „grupa warszawska” z Leszkiem Drewniakiem, Markiem Stefaniakiem i Aleksandrem Trofimowem, która jednak wyjecha³a z obozu...

.

004. Turniej w Czechach (1974), prezentacja zawodników i sêdziów, W.Hartinger czwarty z prawej

.

005. Hartinger podczas dyskusji z Dr. Vladimirem Jorga, szefem Komisji Sêdziowskiej

.

006. Prezentacja sêdziów podczas turnieju w Czechach

.

007. Przemowa sêdziego g³ównego turnieju – Dr. Vladimira Jorgi

.

008. Wolfgang Hartinger podczas sêdziowania

.

009. Letni kurs w Gdañsku, ceremonia rozpoczêcia treningu, prowadz±cy kurs od lewej: Rahmy Soebajo, Josef Zverina, Ivan Vilcek, Wolfgang Hartinger (czerwiec 1975)

.

010. Letni kurs w Gdañsku (1975)

.

011. Letni kurs w Gdañsku (1975)

.

012. Letni kurs w Gdañsku (1975)

.

013. Letni kurs w Gdañsku (1975)

.

014. Letni kurs w Gdañsku (1975), na fotografii m.in. instruktor Rahmy Soebajo (indonezyjczyk któremu Czechos³owacja udzieli³a azylu politycznego), Boles³aw Obelnicki z Gdañska, Andrzej Ju¶kiewicz z Olsztyna

.

015. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, na fotografii Wac³aw Antoniak, Przemys³aw Ilukowicz, Aleksander Trofimow i inni, Szczecin (1976)

.

016. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, na fotografii: Waldemar Kupski, Wojciech Maik, Jacek Kierszniewski i inni, Szczecin (1976)

.

017. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, Szczecin (1976), wyk³ad Kazimierza Krukowskiego

.

018. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, Szczecin (1976), wyk³adowcy kursu instruktorskiego: Kazimierz Krukowski, Gra¿yna Ta³andziewicz oraz Wolfgang Hartinger

.

019. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, uczestnicy zajêæ, Szczecin (1976)

.

020. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, uczestnicy zajêæ, Szczecin (1976)

.

021. Pierwszy kurs instruktorski w Polsce, wyk³ad Wolfganga Hartingera, Szczecin (1976)

.

022. Uczestnicy pierwszego kursu instruktorskiego karate w Polsce podczas treningu, Szczecin (1976): Jacek Kierszniewski, Gerard Kowalski, Wac³aw Antoniak, Przemys³aw Ilukowicz, Robert Sworek, Wolfgang Hartinger, Jerzy Manitius, Zbigniew ¦wierk, Krzysztof Gajewski, Mariusz Paw³owski  i inni.

.

023. Pierwsze egzaminy na czarne pasy w Polsce przeprowadzi³ Ilija Jorga /4 Dan/ - Szczecin 1976

.

024. Mistrzostwa Europy EAKF – Mediolan (W³ochy) 1976, hotel w Bergamo

.

025. Mistrzostwa Europy EAKF – Mediolan (W³ochy) 1976, hotel w Bergamo

.

026. Mistrzostwa Europy EAKF – Mediolan (W³ochy) 1976, prezentacja ekip. Polskê reprezentowali: Wac³aw Antoniak, Wolfgang Hertinger, Lech Mi³oszewski, Wojciech Maik, Dariusz Cupryjak, Waldemar Jakubiak.

.

027. Mistrzostwa Europy EAKF – Mediolan (W³ochy) 1976 W reprezentacji Angli startowali wtedy (widoczni na fotografii) pó¼niejsi Mistrzowie Europy Andy Sherry czy Robert Poyton.

.

028. Mistrzostwa Europy EAKF – Mediolan (W³ochy) 1976, od lewej stoj±: Dariusz Cupryjak, Wac³aw Antoniak, Lech Mi³oszewski, Waldemar Jakubiak, Wojciech Maik od lewej kucaj±: Kazimierz Krukowski, Wolfgang Hartinger.

.

029. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów (Poznañ 1976), dru¿yna z Austrii, Przemys³aw Ilukowicz (trzeci od lewej) z pucharem zwyciêzca Felix Traintinger z Salzburga, pó¼niejszy Wicemistrz Europy Juniorów, Wolfgang Hartinger (pierwszy od prawej).

.

030. Prezentacja Wolfganga Hartingera oraz jego dru¿yny podczas Miêdzynarodowego Pucharu Karate Juniorów (Poznañ 1976)

.

031. Ceremonia rozpoczêcia Miêdzynarodowego Pucharu Karate Juniorów (Poznañ 1976)

.

032. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów, Hartinger w roli sêdziego, (Poznañ 1976)

.

033. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów (Poznañ 1976)

.

034. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów, Hartinger w roli sêdziego, (Poznañ 1976)

.

035. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów, Hartinger w roli sêdziego, (Poznañ 1976)

.

036. Miêdzynarodowy Puchar Karate Juniorów (Poznañ 1976), kopniêcie wykonuje Angelo Macula z Salzburga, Hartinger jako sêdzia plaszowy w bluzie z nadrukiem Polska Karate

.

037. Wolfgang Hartinger razem z uczestnikami Miêdzynarodowego Pucharu Karate Juniorów (Poznañ 1976). Na zdjêciu m.in. Przemys³aw Ilukowicz, Robert Sworek, Gerard Kowalski, Marek Pawlaczyk, Andrzej Ju¶kiewicz, W³odzimierz Kwieciñski oraz zawodnicy z Austrii na czele ze zwyciêzc± Felixem Traintingerem.

.

038. Szkolenie w Gdañsku (20.08.1976) na fotografii Wolfgang Hertinger oraz Mariusz Paw³owski, Krzysztof Dolny, Zbigniew ¦wierk, Krzysztof Gajewski, Bogdan ¦wierk, Piotr Garnowski, Boles³aw Obelnicki, Mariusz Korgul (wszyscy z Gdañska), W³odzimierz Kwieciñski, Jacek Kierszniewski i in.

.

039. Miêdzynarodowy Letni Kurs Karate Lanterna (Jugos³awia 1978) z udzia³em Macieja Tarchalskiego oraz Andrzeja Buczkowskiego

.

040. Miêdzynarodowy Letni Kurs Lanterna (Jugos³awia 1978), nawet za granic± Polski Hartinger z dum± nosi³ karate-gi z polskim god³em.

.

041. Polscy karatecy na III Mistrzostwach Europy EAKF w Essen (Niemcy 1977) od lewej: Kazimierz Krukowski, Wojciech Maik, Lech Mi³oszewski, Waldemar Jakubiak, Marek Kozera, Jacek Trojanowski (Go¶æ oficjalny), Wac³aw Antoniak, Wolfgang Hartinger jako polski trener oraz pe³ni±cy obowi±zki sêdziego miêdzynarodowego.

.

042. Wolfgang Hartinger (Szczecin 1976)

.

043. Wolfgang Hartinger (Gdañsk 1978)

.

044. Wolfgang Hartinger (Pi³a 1980)

 

Inna dzia³alno¶æ Wolfganga Hartingera

 

.

045. Dr Wolfgang Hartinger wraz z THW Austria niesie pomoc humanitarn± w Rumunii (1989-1991)

.

046. Wrêczenie odznaczeñ THW Austria zas³u¿onym wspó³pracownikom którzy pomagali przez wiele lat przy organizacji szkoleñ - Pula (Chorwacja)

.

047. Dr Wolfgang Hartinger wraz z THW Austria je¼dzi³ tak¿e z konwojami humanitarnymi do ogarniêtej wojn± Chorwacji.

.

048. Cz³onkowie THW Austria doskonal±c swoje umiejêtno¶ci wielokrotnie brali udzia³ w zawodach sportowych m.in. rywalizuj±c z zawodowymi stra¿akami.

.

049. Dr Wolfgang Hartinger podczas jednego ze szkoleñ organizowanych przez THW Austria.

.

050. Za swoj± dzia³alno¶æ uhonorowany zosta³ m.in. z³otym orderem Republiki Austrii.

.

051. Dr Wolfgang Hartinger nagrodzony Z³otym Orderem Zas³ugi Salzburskiego Kraju Zwi±zkowego

 

Wizyta Hartingera w Polsce 6-7.10.2021 roku

 

.

052. W drodze do Miros³awca

.

053. Wpis do ksiêgi pami±tkowej po wizycie w Muzeum Walk o Wa³ Pomorski w Miros³awcu.

.

054. Zwiedzanie zamku Wedlów Tuczyñskich w Tucznie.

.

055. Przy Urzêdzie Miasta i Gminy w Cz³opie.

.

056. Dr Wolfgang Hartinger przed budynkiem Miejskiego O¶rodka Pomocy Spo³ecznej w Cz³opie.

.

057. Wizyta w wa³eckim Centralnym O¶rodku Sportu OPO „Bukowina”.

.

058. Na mo¶cie „K³osowskim” nad jeziorem Raduñ w Wa³czu

.

059. Hala Sportowa COS OPO „Bukowina” w Wa³czu.

.

060. Zwiedzanie Skansenu Fortyfikacyjnego Grupa Warowna „Cegielnia” w Wa³czu.

.

062. Dr Wolfgang Hartinger podczas zwiedzania wa³eckich fortyfikacji.

.

063. Dr Wolfgang "Wilk" Hartinger /7 Dan/

.

064. Wrêcznie go¶ciowi tytu³u Mistrza Butoku Karate Academy of Poland

.

065. Dr Wolfgang Hartinger /7 Dan/ i Zbigniew Ruta /7 Dan/ w dojo KKT Wa³cz.

.

066. Shuto-uke w pozycji KKD nadal jest dynamiczne…

.

067. Zwiedzanie wa³eckiego dojo, tablica czarnych pasów.

.


067. Kiedy spotka siê dwóch pasjonatów karate to opowie¶ciom nigdy nie ma koñca...

 

 

 


 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus