close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
   strona g³ówna 
 

 

 



Chińskie kempo

Kempo powsta³o w Indiach oko³o 3000 lat p.n.e. By³o ono spo¶ród wszelkich systemów walki najbardziej zbli¿one i podobne do karate. Wybitnym ekspertem kempo by³ ksi±¿ê Botama, który praktykowa³ je na równi z buddyzmem przez ca³e swoje ¿ycie. Kempo uprawiali przede wszystkim buddy¶ci, którym s³u¿y³o za formê samodoskonalenia psychofizycznego jak i samoobrony.
Kiedy w II wieku p.n.e. do Chin dotar³y zwiastuny nowej religii - buddyzmu, pojawi³y siê tak¿e pierwsze wiadomo¶ci o kempo. Nowa religia ogranê³a najpierw elity a pó¿niej szerokie masy spo³eczeñstwa chiñskiego. Dzia³o to siê w okresie od IV do VII wieku n.e. 
G³ówne zas³ugi w krzewieniu buddyzmu w Chinach przypisuje siê cz³owiekowi o nazwisku Bodhidharma (w Chinach zwanego Tamo lub Damo, w Japonii - Daruma Taishi), który ok. 525 roku n.e. przeby³ drogê z Indii do Chin celem nauczania nowej odmiany buddyzmu tzw. Zen. Z osob± Bodhidahrmy wi±¿e siê wszelkie pocz±tki sztuk walki. Jako, ¿e na dworze cesarskim nie znalaz³ pos³uchania osiedli³ siê z nieliczn± grup± zwolenników w zbudowanym w 495 roku klasztorze Shaolin (m³ody las) zwanym po japoñsku Shorinji, po³o¿onym w prowincji Hunan. Sekta Zen, która tam powsta³a propaguje osi±gniêcie nirwany (satori - jap.), czyli duchowego "o¶wiecenia" lub "przebudzenia" na drodze medytacji. Bodhidharma widz±c zasypiaj±cych podczas wielogodzinnego skupienia mnichów oraz ich s³ab± tê¿yznê fizyczn± opracowa³ zestaw æwiczeñ fizycznych, które opisa³ w I-chin-ching (Ksiêga przemiany miê¶ni), tak aby zgodnie z jej wskazówkami mnisi mogli osi±gn±æ doskona³o¶æ i wewnêtrzn± harmoniê na drodze medytacji duchowej  oraz treningu fizycznego. 

Bodhidharma

   

W tym okresie wiele razy zmienia³a siê nazwa kempo. Najpierw nazywano je Nalo-jan, pó¿niej Aro-han a jeszcze pó¼niej I-Jinsin. Mnisi z klasztoru stali siê s³awni w ca³ych Chinach ze wzglêdu na swoje niezwyk³e, jak to okre¶lano, umiejêtno¶ci walki wrêcz i to z kilkoma przeciwnikami naraz.
W tamtych czasach trening kempo ró¿ni³ siê od wspó³czesnych treningów karate. Polega³ on przede wszystkim na æwiczeniach kata - prostych form ruchowych. Kata dla mnichów by³y nie tylko treningiem fizycznym ale tak¿e dynamiczn± form± medytacji równie wa¿nej jak medytacja w pozycji siedz±cej. Po wielu latach treningu mnisi dochodzili w formach ruchowych do takiego stanu perfekcji, ¿e zaatakowani reagowali odruchowo, automatycznie stosuj±c techniki kata. Bodhidharma g³osi³, ¿e wiêcej daje praktykowanie kempo bez medytacji ni¿ medytacja bez kempo.

Po ¶mierci Bodhidharmy Shaolin Kempo zaczê³o siê rozprzestrzeniaæ w ca³ych Chinach. Z czasem pojawi³ siê nowe odmiany tej sztuki walki. Oko³o roku 842 okoliczni mo¿now³adcy i ksi±¿êta doszli do wniosku, ¿e klasztor Shaolin stanowi zagro¿enie dla ich interesów . Zorganizowano zbrojny najazd. Pomimo zaciek³ego oporu stawianego przez garstkê mnichów, klasztor zniszczono. Rozproszeni po ró¿nych obszarach Pañswa ¦rodka mnichowie rozpoczêli nauczanie kempo, przyczyniaj±c siê do jego rozwoju ju¿ jako kung-fu.
Kolejnym trudnym okresem dla tej sztuki walki stanowi³y lata panowania dynastii Sung (960-1279). Jej przedstawiciele szczególnie nienawidzili ekspertów kung-fu, widz±c w nich dawnych eks-mnichów propaguj±cych buddyzm Zen.

Shaolin wspó³cze¶nie

   

Kiedy w latach 1644-1912 Mand¿urowie ustanowili dynastiê Ching najechali na Chiny. Klasztor Shaolin jako ostoja oporu w prowincji Fukien zosta³ ponownie zniszczony, za¶ mnichowie jak wcze¶niej ulegli rozproszeniu. Spowodowa³o to gwa³towny wzrost zainteresowania sztukami walki, które w oczach Chiñczyków sta³y siê jedyn± drog± do osi±gniêcia wyzwolenia. W wielu o¶rodkach potajemnie szkolono kempoków do walki powstañczej z naje¼d¼c±. W okresie tym powstaj± tak¿e nowe szko³y: Pakua oraz Tai-chi.


 
 
    projekt, wykonanie: Dekorus